Етнографічний музей-садиба «Гульча»
Етнографічний музей-садиба «Гульча» (далі Музей) – це 10 будівель та споруд розташованих на ділянці площею 2,5 гектара, які будуть частково перенесені з інших місць ,а інші відтворенні за ескізами, планами та архітектурними рішеннями ХІХ-ХХ століття
    Метою створення такого музею є відображення життя, праці, побуту, традицій, ремесел селян та промисловців, збереження історичної, етнографічної та культурної спадщини нашого краю.
     Більшість машин та механізмів які будуть представлені в музеї-садибі виготовлені на підприємствах , власниками яких були чехи (чеські переселенці ) і проживали в той період на території Острозького, Рівненського уїздів Волинської губернії. Такі підприємства були в с.Гульча, Квасилів, м.Здолбунів. ( теперішні Здолбунівський та Рівненський райони)
    Музей планується зробити як діюче виробництво сільськогосподарської продукції починаючи від посіву, збору врожаю, обмолоту та закінчуючи виготовлення муки та круп на жорновому млині і круподертці за технологіями 19 початку 20 століття.
Всі представлені машини, механізми, обладнання, інструменти, сільськогосподарський інвентар, предмети побуту автентичні, виготовленні в ХІХ-ХХ століттях, відреставровані, в робочому стані будуть використовуватися за їх прямим призначенням.
    У визначений час їх можна буде побачити у роботі, а також скуштувати хліба спеченого в печі з муки виготовленій на жорновому млині, олії зробленої з ріпаку, льону, а також соку та вина. І все це зроблене на обладнані більш як 100-річної давності і яке приводиться у рух за рахунок кінного приводу або парової машини без використання електроенергії якої на той час не було.
   В кузні будуть проводитись майстер-класи по виготовленню ковальських виробів за старими технологіями, а також роботи по ремонту сільськогосподарського інвентарю.
Столярна майстерня буде задіяна для підтримання життєдіяльності музею-садиби та виготовлення сувенірної продукції, предметів побуту за технологіями того часу.
     Реставраційна майстерня буде займатись відновленням та реставрацією предметів для постійного поновлення експозиції музею. Для повноцінної роботи майстерні будуть задіяні вищевказані кузня та столярна майстерня, співпраця з іншими музейними організаціями
    Для виконання сільськогосподарських робіт буде задіяний кінь (можливо пара), які будуть утримуватись в конюшні на території музею-садиби.
Також планується побудувати міні хмелярню ( за зразок буде взята хмелярня, що знаходиться в смт.Квасилів та належала чеху Перному) та міні-ливарний завод (за зразок буде взятий ливарний завод смт. Квасилів, що належав чеху Я.Сваровському, спогади та історичні довідки про ливарний завод в с.Гульча, що належав І.Стареку та міні пивоварний завод ( зразок – завод в Квасилові Земана та Глинську Шмоліка), які також будуть діючими.
     Тому наш музей-садиба за кількістю виробничих напрямків та діючих експонатів (машин, механізмів) буде в Україні один із перших
 
Етнографічний музей – садиба «Гульча» буде розташований на околиці с. Гільча Друга, Здолбунівського р-н., Рівненської обл.
До 1947 року на території с. Гульча Чеська ( стара назва села) проживало 80% чеських переселенців та діяло більше десяти виробництв промислового та сільськогосподарського напрямку.
Ініціатором створення музею – садиби є Громадська організація « Рівненщина історична», якій під реалізацію даного проекту виділена земельна ділянка площею 2,5 гектара.

Будемо раді співпраці з усіма шануючими історію нашого краю!!!

 

МАШИНИ, МЕХАНІЗМИ, СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ ІНВЕНТАР ЯКІ БУДУТЬ ПРЕДСТАВЛЕНІ В МУЗЕЇ

Крупорушка Wostry Zdołbunów
Парова машина Parní stroj F. J. Kovářík Prostějov
Дизельний привід Motorová jednotka F. J. Kovářík Prostějov
Прес олійний Olej Press Swarowski Kwasiłów
Кінний привід Běžecký pás (Kierat, maneż) Starek Hulca
Прес для віджиму соку ( вина) Press pruh Swarowski Kwasiłów
Молотарка Mlatec Starek Hulca
Січкарня řezačky Starek Hulca
Млин Mlýn Swarowski Kwasił
Кузня Kovárna
Віялка Prosít
Столярна майстерня Tesařství
 
На Рівненщині планують відкрити етнографічний музей-садибу просто неба

Обработка видео...